E2-poikien syksyn ensimmäinen Kaakkois-Suomen sarjaturnaus pelattiin Heinolassa sunnuntaina 14.10. Kotiintuomisina oli kolme voittoa ja yksi tappio. Mustat maalailivat ensimmäisen vastustajansa, Mäntyharjun Vireen kumoon näytöstyyliin numeroin 14-3. Mustien varsinainen syömähammas oli ykkösketjun tutkapari Mikko Lehtola (5+1) ja Emil Väihkönen (0+4). Kaksikkoa säesti neljällä maalillaan Turkoosien veräjänvartija Eetu Vaitti. Mainitsemisen arvoiset tehot pussitti myös kakkosketjun sentteri Leevi Korkka (4+1).
Turkoosit puolestaan kohtasivat ensimmäisessä matsissaan SC Jengan Kausalasta. Ottelun avausmaalin teki Jenga, mutta sen jälkeen Eelis Ruohonen (5+1) ja Kalle Taskinen (2+2) syöttelivät turkoosit jo avauserässä kahden maalin johtoon. Enää eivät pojat johtoasemastaan
luopuneet vaan loppunumerot kirjattiin Pelicansille numeroin 10-7. Isot propsit voitosta menevät myös tolppien välissä 28 koppia ottaneelle Eetu Vaitille. Puolustajista parhaat tehot (2+2) keräsi Sisu Peltola.
Toiseen matsiinsa Mustat saivat vastaan Sudet SB:n Kouvolasta. Pelin alussa näytti jo, että Sudet menisivät menojaan, mutta hyvin taistellut Pelicans nousi toisessa erässä vielä tasoihin 5-5. Kaksi sekuntia ennen summerin pirinää lahtelaismaaliin uponnut veto siirsi
momentumin kuitenkin kouvolalaisille ja vahvasti liikkuneet Sudet veivät päätöserän numeroin 7-2 ja koko ottelun 13-7.
Eniten Susien maaliverkkoa lahtelaisista heilutteli neljä maalia iskenyt Leevi Korkka. Numerot olisivat voineet olla vieläkin isommat ilman Mustien maalissa 27 kertaa pallon eteen venynyttä Jimi Kalojärveä.
Päivän viimeisessä lahtelaismatsissa Turkoosit kohtasivat Pelicans SB Nastolan. Päijät-Hämeen derby sai meikäläisittäin räjähtävän alun, kun Kalle Taskinen iski nastolalaisten nuottaan kaksi maalia reilussa kolmessa minuutissa. Toiseen erään mentiin kolmen maalin lahtelaisjohdossa, vaikka nastolalaiset veivätkin laukaukset 11-6. Tasaisen, 1-1 päättyneen toisen erän jälkeen Fenix Rantasalo kaunisteli lahtelaisvoiton kolmannessa erässä lopulta lukemiin 6-1.
Ottelun päätössummerin soitua pelaajat ryntäsivät onnittelemaan maalivahtiaan Eetu Vaittia. Ja syystäkin. Kahdessa ottelussa yhteensä 59 kertaa torjunut Vaitti nousi turnauksen parhaaksi maalivahdiksi. Vain kahdeksan maalia päästäneen Eetun torjuntaprosentti oli peräti 88,06.
Heinolassa nähtiin joka ”mieheltä” hyvää taistelua ja joukkueen eteen pelaamista. Myös valmennusporras oli joukkueiden esityksiin tyytyväisiä.
"Molemmilla joukkueilla oli tänään hyviä esityksiä. Turkoosi voitti molemmat pelinsä ja muutama heistä urakoi kiitettävästi molemmissa joukkueissa. Maalinteossa onnistuttiin myös hyvin. Neljässä pelissä tehtiin 37 maalia ja omiin meni 24. Tänään meillä oli käytössä fläppitaulu ja oli ilo huomata, että sovituista pelisuunnitelmista pidettiin nöyrästi kiinni. Olen tyytyväinen poikien kehitykseen näiden kahden kuukauden aikana, mitä ollaan yhdessä hommia tehty. Myös uudet pojat ovat päässeet mukavasti vauhtiin mukaan", summasi joukkueen vastuuvalmentaja Jan-Erik Haula.
Seuraava sarjaturnaus pelataan marraskuun ensimmäisenä sunnuntaina Sysmässä.
-Juha Taskinen
Ei uutisia |