2
HEL
12.30
P11 (2014), P11 Kilpa A Etelä-Suomi (kevät 2025)

Pelicans - EräViikingit Sininen  6 - 6

Arena Center Myllypuro, Alakiventie 2, Helsinki

Tasaista taistelua Myllypurossa – kaksi tasapeliä kevätkauden toisessa turnauksessa

Pelicans SB P11 joukkue pelasi kevätkauden toisessa turnauksessaan Helsingissä, AC Myllypurossa. Vastassa olivat uusi tuttavuus SB Vantaa Sudet sekä entuudestaan tuttu EräViikingit Sininen. Molemmista otteluista tuli tasapelit, ja joukkueen peli oli jälleen nousujohteista kauden edetessä.

Ensimmäinen ottelu: SB Vantaa Sudet 5-5 (2-1, 2-0, 1-4)

Päivän ensimmäinen ottelu pelattiin SB Vantaa Suden kanssa, joka oli Pelicans SB:lle uusi vastustaja. Ottelu alkoi hieman verkkaisesti, ja Vantaa otti heti etumatkaa toisen erän aikana. Kolmannessa erässä Pelicans nousi peliin mukaan uskomalla omaan pelikirjaansa, ja viimeiset minuutit olivat hurjaa taistelua. Vaikka Pelicans onnistui tasoittamaan pelin 5-5, viimeinen maali meni kuitenkin Vantaalle, joka tasoitti pelin viimeisellä minuutilla.
– SB Vantaa oli meille taas uusi tuttavuus ja haaste. Peli oli tasainen vääntö, ja vaikka vastustaja karkasi toisessa erässä, niin poikien jänne ei katkennut. Kolmannessa erässä uskottiin omaan pelikirjaamme ja tultiin rinnalle ja ohi, mutta pelin viimeisestä maalista vastasi kuitenkin vastustaja, joten tasapeliin päädyttiin, Pelicans SB P11-joukkueen vastuuvalmentaja Tuukka Savolainen kommentoi.

Toinen Ottelu: EräViikingit Sininen 6-6 (0-2, 5-3, 1-1)

Pelicans SB kohtasi päivän toisessa ottelussa EräViikingit Sinisen. Tämä oli joukkueen kolmas kohtaaminen ErVin kanssa tällä kaudella. ErVi sai hyvän alun ja siirtyi 2-0 johtoon ensimmäisessä erässä. Toisessa erässä Pelicans kuitenkin heräsi peliin ja alkoi kääntää peliä edukseen. Kolmas erä oli tasainen, ja Pelicans päätti ottelun vahvasti saavuttaen 6-6 tasapelin.
– ErViä vastaan tuli taas huono startti, mutta koko pelin ajan oltiin mukana, ja pikkuhiljaa peli alkoi kääntyä meille. Tasainen vääntö oli jälleen kerran kyseessä, ja kolmas ottelu ErViä vastaan tällä kaudella oli joukkueen paras keskinäisistä peleistä. Tasapeliin päätynyt ottelu oli hienon esityksen jälkeen mukiinmenevä lopputulos, Savolainen toteaa.

Tsempparipelaajat

Pelicans SB P11:n tsempparipelaajiksi valittiin pelaajat, jotka antoivat kaikkensa kentällä. Joonas Suutari ahkeroi sekä puolustuksessa että hyökkäyksessä, tehden ensimmäisessä ottelussa kaksi maalia ja toisessa yhden. Hugo Degerlund pelasi ensisijaisesti hyökkäyksessä, mutta puolusti myös hyvin. Toisessa pelissä hän sai pienen vamman, mutta pelasi urheasti loppuun saakka pienellä paikkailulla. Degerlund teki molemmissa otteluissa maalin.

Yhteenveto

Pelicans SB P11 joukkueen peli oli kokonaisuudessaan positiivista ja joukkue oli hyvin mukana molemmissa otteluissa. Erityisesti kolmannessa erässä nähtiin hienoa nousua ja taistelutahtoa, joka tuo varmasti lisää itseluottamusta tuleviin peleihin.
– Kapealla rosterilla saatiin aikaan todella hyvää taistelua ja uskoa omaan tekemiseen. Poikien jänne ei katkennut, vaikka vastustajat molemmissa peleissä pääsivät nopeasti johtoon. Usko ja luotto omaan tekemiseen kantoi tänään kahteen tasapeliin. Hieno esitys koko porukalta, Savolainen tiivisti.

Seuraavat Ottelut

Pelicans SB P11 joukkueen seuraavat ottelut pelataan 1.3.2025 Tuusulassa, jossa vastaan asettuvat Nurmijärven SB-Pro Musta ja Keravan Blackbirds Musta.

  • 1.3.2025 11:30 – SB-Pro Musta vs Pelicans SB
  • 1.3.2025 13:30 – Pelicans SB vs Blackbirds Musta

Tervetuloa kannustamaan Pelicans SB P11-joukkuetta Tuusulassa!