Vahvistuksia Pelicans SB:n viestintään
Päijät-Hämeen Salibandyseura ryJulkaistu: 25.05.2023 17.59

Vahvistuksia Pelicans SB:n viestintään

Toni Degerlund hyppäsi vahvistamaan Pelicans SB:n viestintätiimiä. Degerlund on ammatiltaan urheilutoimittaja Etelä-Suomen Median Uusimaa sanomalehdestä, mutta hän tekee sen lisäksi sivutoimisesti media-alan sisällöntuotantoa yms. Mediaruukki toiminimensä kautta. Degerlund tulee jatkossa tuottamaan säännöllisesti sisältöä Pelicans SB:n kotisivuille ja somekanaville. Hän tulee tekemään muun muassa uutisia, ottamaan kuvia seuran eri tapahtumissa, tekemään videoita jne.

Degerlund pojat, Hugo ja Tomas pelaavat salibandya Pelicans SB:ssä. Hugo (8 v.) aloittaa ensi syksynä salibandyn seuran P10-joukkueessa. Aiemmin hän on pelannut jo P8 ja P9 joukkueessa. Kerhossa Hugo aloitti jo kolmevuotiaana. Tomas (7 v.) aloittaa vastaavasti ensi syksynä P8-joukkueessa. Ennen sitä Tomas on ollut mukana seuran kerhotoiminnassa, jonka hän on myös aloittanut kolmevuotiaana. Toni Degerlund on ollut Hugon joukkueessa alusta saakka (eli P8:sta saakka) joukkueenjohtajana sekä yhtenä apuvalmentajista. Itse hän ei ole harrastanut salibandya, paitsi taekwondoa harrastaessaan, jossa hän lämmitteli ennen varsinaisia lajitreenejä silloin tällöin salibandya taekwondokavereittensa kanssa. Myös opiskeluaikoina, hän harrasti opiskelukavereittensa kanssa salibandya.