Mestareiden cupista hopeaa Pelicans SB:n U18 joukkueelle
T2006-2008 (T21)Julkaistu: 04.08.2026 21.47

Mestareiden cupista hopeaa Pelicans SB:n U18 joukkueelle


14-vuoden tauon jälkeen tytöt tekivät paluun Mestareiden Cupin pelikentille. Odotettavissa oli huipputurnaus, kun mukaan tulevat joukkueet antoivat luvan odottaa. Eikä tämä turnaus jättänyt ketään kylmäksi. Turnaus pelattiin sarjamuotoisena ja viiden ottelun jälkeen kaksi ensimmäistä kohtasivat finaalissa.

Otteluiden tulokset

Pelicans SB 8–0 PSS/SB-PRO

SBS Wirmo 6–6 Pelicans SB

Häme Stars 2–6 Pelicans SB

Pelicans SB 8–3 TPS

Pelicans SB 1–6 Classic

Finaali SBS Wirmo 3–2 (rl) Pelicans SB

Wirmo voitti alkusarjassa yhtä vaille kaikki pelit ja se ainoa olikin sitten Pelicansia vastaan pelattu tasapeli. Joukkueet pelasivat myös finaalissa tiukan kamppailun. Molemmissa päissä maalivahdit ottivat tukun huipputorjuntoja ja lukemat pysyivät pieninä. 40 minuutin pelin jälkeen lopulta taululla oli lukemat 2-2, joten molemmat kohtaamiset päättyivät tasapeliin ja mestaria ratkottiin lopulta rankkarikisassa.

Pelicansin Riia Lahtinen otti turnauksen pistepörssin 2.sijan erinomaisesti yli kahden pinnan ottelutahdilla tehoin 9+4 ja Meeri Liesmäki otti kolmossijan lukemin 7+4. Joukkueen maalivahti Sara Bergman valittiin turnauksen parhaaksi maalivahdiksi.

Lue koko uutinen: mestareidencup.fi


All Stars-kuusikkoon valittiin Pelicansin joukkueesta peräti kolme pelaajaa!